Príbeh storytellingu

June 5, 2018

 

Dobrý storytelling je základom úspechu, bez ktorého obsahový marketing nebude fungovať. Neveríte?

 

Tak sa pozrite späť do svojho detstva. Príbehy, či už rozprávky, bájky, eposy sú zákadným kameňom našej výchovy. Tie nám pomáhajú naučiť sa orientovať vo vzťahoch a situáciach, ktoré na nás čakajú v budúcnosti. Taktiež formujú našu schopnosť predstavivosti a plánovania. Len médiá nesúce toto posolstvo sa menia, ale túžba po príbehu a o jeho zdieľanie ostáva.

 

Rozprávanie príbehu alebo storytelling je neoddeliteľná súčasť nášho života a prirodzene sme k nim priťahovaní, pretože v nás vyvolávajú emócie. A emócie predávajú. Štúdie ukazujú, že pozitívne emócie smerujúce k značke majú oveľa väčší vplyv na lojalitu spotrebiteľov ako aj na dôveru, než iné atribúty ovplyvňujúce nákupné správanie. Toto pochopili veľké značky a ich marketingové oddelenia veľmi skoro a začali storytelling využívať na posilnenie brandu a indentity značky.

 

To, čím sa líši storytelling z nášho detstva a storytelling v marketing, je zmena, že hrdina sa transformuje na produkt alebo službu, ktorú ponúkate. Počuť príbeh o Robinovi Hoodovi, nie je o nič menej zaujímavé ako dobre vyrozprávaná story o zázračnom produkte.

 

 

Rozpovedzte váš príbeh

 

Dobrý a úspešný storytelling musí hlavne zaujať, pobaviť a získať si pozornosť zákazníka a tiež udržať si ju. Zvážte, či váš produkt, téma ako aj obsah vášho príbehu má čo ponúknuť. Nie je jednoduché vytvoriť obsah, ktorý bude presvedčivý, emocionálne pútavý, originálny ale keď to značka zvládne, je to na polovicu vyšliapaná cestička k úspechu.

 

 

Ako sa to robí

 

Na začiatok je dôležité vystihnúť, čo je na vašej značke také zaujímavé, a držať sa toho. Ak už máte svoj príbeh v hlave, to čo hneď teraz môžete urobiť, je odprezentovať ho na sociálnych sieťach. Sám Facebook ponúka možnosť do firemného profilu vložiť príbeh vašej firmy. Tak smelo do toho…

 

                                                      

 

 

Ak nie ste hneď Hans Christian Andersen a netrúfate si napísať príbeh o vašej firme sami, pokojne využite služby copywriterov.

 

Na rozprávanie príbehu je najdôležitejšie držať si celistvosť v každej forme komunikácie. Či už hovoríme o Facebooku, banneroch, plagátoch v MHD alebo odpovedania na komentáre na sociálnych médiach, vždy sa držte daného tónu.

Ak ešte neviete, ako začať a s čím ísť do sveta, skúste vnútrofiremný výskum a opýtajte sa kolegov, ako oni sami vvnímajú vašu firmu, značku alebo konkétny produkt a držte sa toho. Prezentovať sa navonok, o čom ste sami presvedčení, je ten najsprávnejší pohľad a postoj.

 

Pozrime sa na príklad úspešného strorytellingu, ktorý zvládajú tie najväčšie firmy. Asi nikomu z nás nepadne sánka dolu, keď tu ako príklad uvidí lovebrand Apple. Z ich reklám sa máme stale čo učiť. Táto reklama na Macintosh je stále považovaná za nejlepšiu na svete. A (ne)čudujme sa svetu… rozpráva príbeh!

 

 

 

 

 

Medzi nezabudnuteľné storytellingy patrí určite aj Volkswagen, ktorý výborne spája vtipný motív s produktom. Jednoduchý, pochopiteľný, nezabudnuteľný storytelling.

 

 

 

 

 

Tak si to ešte raz zhrňme. Storytelling pomáha tvarovať to, ako vás ľudia vnímajú a umožňuje spotrebiteľom začať vytvárať spojenie s vami a vašou spoločnosťou, značkou, produktom. Kľúčom k úspechu je, aby zákazníci dokázali nájsť sami seba a svoje potreby vo vašich postavách a príbehoch. Inak povedané, aby príbehy vyvolávali v ľuďoch skutočné emócie. Nasledovať bude, že si tieto emócie budú spájať s vašim produktom a vy tak máte našliapnuté k úspechu.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Please reload