Tri spôsoby, ktorými oslovíte ľudí reklamou spoplatnenou za kliknutie

March 26, 2018

Populárny reklamný formát na internete, nazývaný PPC reklama, využívajú tisíce firiem. Dôvodom je cenová efektivita a úspešnosť v niekoľkých oblastiach marketingovej komunikácie. Na čo sa táto reklama dá použiť a s čím by ste pri tejto reklame naopak počítať nemali?

 

Pred výberom reklamného systému si musíme zvoliť, koho chceme osloviť a v akej fáze nákupného procesu sa nachádza (či už si náš zákazník uvedomuje, že produkt potrebuje, či je už rozhodnutý pre konkrétny produkt, alebo si ešte len robí prieskum dostupných možností).

 

 

1. Oslovte ľudí, ktorí vedia, čo chcú a aktívne to hľadajú na internete

 

U najväčšieho počtu inzerentov sa spája pojem PPC reklama s pojmom „reklama na googli“. Toto je reklama, ktorá sa snaží zasiahnuť ľudí, ktorí už vedia, že niečo chcú a hľadajú možnosti, ako to získať. Je to tá časť spotrebiteľov, ktorí tieto informácie aktívne hľadajú na internete. Títo ľudia sú na internete aktívni, hľadajú informácie o produktoch a najvhodnejší spôsob, ako si to kúpiť.

 

 

Pre tento reklamný účel sú k dispozícii:

 

Google Adwords (časť vyhľadávanie)

Porovnávače cien Heureka.sk a Pricemania.sk (vhodné pre eshopy)

Špecializované inzertné stránky, ako autobazar.sk alebo reality.sk

Pre menších podnikateľov sú to platformy ako bazos.sk, ebay.com, modrykonik.sk alebo mimibazar.sk

Zľavové portály ako zlavadna.sk. zlavomat.sk alebo odpadnes.sk

Hlavne pre B2B segment sú stále zaujímavé katalógy, ako zoznam.sk/katalog, katalog.centrum.sk, azet.sk/katalog

 

Výhody

 • Jednoduché meranie, t.j. pri takejto reklame je jednoduché technicky zaznamenať a vyhodnotiť spôsobom „klikol a kúpil“. Preto sa často táto reklama javí ako cenovo najvýhodnejšia s rýchlou a merateľnou návratnosťou.

 • Jednoduchá správa kampane, menšia náročnosť na kreativitu pri tvorbe reklamných textov a obrázkov.

 • Možnosť inzercie s minimálnym rozpočtom s tým, že je možné zaznamenať okamžitý efekt.

 

Nevýhody

 • V prevažnej časti produktov nezasiahnete veľkú časť potenciálnych zákazníkov.

 • Neprimerane vysoká cena, vo vysoko konkurenčných oblastiach (častokrát cenu neurčuje ekonomická efektivita, ale ego zákazníka v zmysle, „chcem byť na prvom mieste“).

 • Ak je už zákazník rozhodnutý pre produkt a často aj značku, potom už o úspechu rozhoduje len cena. Pre túto stratégiu je typické, že je potrebné pracovať s nízkymi maržami.

2. Oslovte ľudí s impulzívnou, neočakávanou ponukou

 

PPC reklama je výborný nástroj na oslovenie ľudí s ponukou, ktorú nečakali, nehľadali ju a napriek tomu ich zaujala. PPC reklama je týmto spôsobom používaná v prípadoch, keď sa jedná o (a.) impulzívny nákup, keď človek na ponuku zareaguje nielen návštevou stránky, ale aj okamžitým nákupom. Spravidla sa jedná o produkty „spravím sebe, či niekomu blízkemu radosť“. Druhou možnosťou je (b.) predstavenie nového produktu, inšpirácia, kde cieľom nie je a ani byť nemôže okamžitý predaj, ale skôr predstavenie produktu.  Nákup sa pravdepodobne udeje neskôr, možno inak, než cez internet, prípadne si to kúpi iná osoba, ktorej to nami oslovený človek odporučil.

 

Pre tento reklamný účel sú k dispozícii:

 

Reklamné siete Etarget a Google Adwords (inzercia v partnerskej sieti).

Sociálne siete Facebook, Instagram, Twitter, Azet.

Špecializované riešenia niektorých vydavateľstiev Azetklik.sk, Netsuccess.sk alebo NMHklik.sk

Systémy natívnej reklamy Strossle, Taboola, Adnow, ktoré sa však špecializujú na promovanie reklamných článkov alebo videí.

 

Výhody

 • Cenovo výhodné riešenie pre oslovenie širšieho publika na internete.

 • Výborné riešenie pre eshopy, ktoré ponúkajú spotrebný tovar z kategórie „impulzívny nákup“.

 • Príležitosť obchodovať s väčším ziskom, nakoľko ponuka nie je vystavená priamej cenovej konfrontácii, tak ako tomu je v cenových porovnávačoch alebo vyhľadávači Google.

 • Mimoriadne vhodné pre firmy a produkty, ktoré nestačí propagovať formou krátkych a jednoduchých reklamných posolstiev, ktoré je možné zhrnúť vo forme banneru.

 

Nevýhody

 • Komplikovanejšie a komplexnejšie vyhodnocovanie efektu jednotlivých reklamných nástrojov (spravidla najjednoduchšie je sledovať, či sa zvýšil dopyt po propagovanom produkte počas kampane a bezprostredne potom).

 • Obmedzený zásah, nakoľko reklamný systém sa snaží zobraziť reklamu len ľuďom, ktorí pravdepodobne kliknú. Ak algoritmus takúto „nádej“ nemá, tak reklamu nezobrazí.

 • Obmedzený prístup na prémiové a rešpektované stránky, ktoré dokážu predať svoj reklamný priestor výhodnejšie (spravidla predaj reklamy, účtovanej za zobrazenie, pri ktorom sa klient môže rozhodnúť, kde sa jeho reklama bude zobrazovať).

3. Oslovte ľudí, ktorí už o vás vedia, remarketingom

 

Populárnym spôsobom využívania PPC reklamy je remarketing, teda zobrazovanie reklamy ľuďom, ktorí navštívili váš web. Účelov remarketingu môže byť viacero. Medzi tie hlavné stratégie patria:

 

 • Vrátiť návštevníka na stránku, aby ukončil nákup. Pri tejto stratégii je dôležité kampaň nastaviť tak, aby sa nezobrazovala ľudom, ktorí už nákup skutočne ukončili. Rovnako treba zvoliť správnu dĺžku kampane, nakoľko človek, ktorý prišiel povedzme z vyhľadávača a nič nekúpil, pravdepodobne do pár minút od tejto návštevy daný produkt kúpil niekde inde. Toto spravidla neplatí pre návštevy, popísané v bode 2. prípadne priame návštevy.

 • Realizovať tzv. up-sale existujúcim zákazníkom, t.j. predať im iný produkt, než je ten, ktorý už od vás majú.

 • Edukácia klienta. Ak je váš produkt komplexnejší a je ťažké si predstaviť, že ho potenciálny zákazník spozná pri jednej návšteve webu, je vhodné ho postupne informovať o jednotlivých výhodách formou PPC reklamy.

 

Funkciu remarketingu poskytujú takmer všetky vyššie zmienené reklamné služby, prípadne môžete využiť špecializované služby, ako je AdRoll.

 

Výhody

 • Efektívne oslovenie tej správnej cieľovej skupiny, ktorá vám zaručí vysokú mieru návratnosti.

 • Možnosť riadiť, kto, aké posolstvo, kedy a v akom poradí uvidí.

 • Cena za kliknutie zabezpečuje kontrolu nad nákladmi, avšak často je zmysluplné zvážiť nákup na zobrazenia, ktorý sa môže ukázať ako lacnejší (vďaka vysokému CTR takto cielených kampaní je možné nakúpiť návštevu lacnejšie, než nákupom na kliknutia).

 

Nevýhody

 • Prácnejšie vytváranie a riadenie kampaní (potreba nasadenia kódov na stránku, vytvorenie viacerých kreatív). V prípade dynamického retargetingu vytvorenie html feed (Poznámka: Etarget má riešenie, pri ktorom to nie je potrebné).

 • Je potrebná neustála starostlivosť o retargeting kampane, vzhľadom na zmeny v ponuke a výkonnosti jednotlivých produktových kategórií.

 

 

Záver

 

Reklama spoplatnená za klik je výhodná vďaka tomu, že inzerent platí až za predbežný záujem (prejavený  klikom na reklamu), a nie už v momente zobrazenia reklamy. Avšak z toho istého dôvodu nie je možné zobraziť reklamu všetkým potenciálnym zákazníkom (reklamný systém rozhoduje, komu, kde a kedy reklamu zobrazí).

Druhou dôležitou výhodou je jednoduchosť merania návratnosti, hoci je veľmi zjednodušené. Treba si však uvedomiť, že výsledkom zjednodušenia nemusí byť menej presný obraz reality, ale dokonca veľmi nesprávny a opačný obraz reality, ktorý vás privedie k nesprávnym rozhodnutiam.

Preto, ak máte záujem robiť marketing na internete naozaj dobre a komplexne, je potrebné neustále komunikáciu ako aj komplexnosť krokov hľadať a testovať. Niekedy stačí používať existujúce nástroje novým spôsobom, alebo nasadzovať nové nástroje. Ak sa vám zdá, že je ťažké sa v spleti súčasných možností vyznať, kontaktujte naše obchodné oddelenie, ktoré vám s tým pomôže.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Please reload