Tajomstvo úspechu veľkých značiek v online reklame

June 28, 2017

Majú veľký rozpočet a celý tím, ktorý sa stará o marketing. Ich značku pozná každý a produkty či služby na nás pozerajú z billbordov a TV, v schránkach máme ich letáky, robia sponzoring a eventy pre zákazníkov, rozdávajú darčekové predmety so svojím logom. Niekto by si mohol povedať, že reklamu na internete ani nepotrebujú. Napriek tomu do nej investujú stále viac peňazí.

 

V čom by sa od nich mohli učiť menšie a stredné firmy, ktoré s online marketingom iba začínajú?

 

 

 

 

 

Poznajú svoju cieľovú skupinu a vedia ju osloviť

 

Vedeli ste, že známe značky majú vytvorené profily reprezentantov svojej cieľovej skupiny podľa toho, čo u nich nakupujú a ktoré služby sú pre nich užitočné? Ľudia zodpovední za obchodné a reklamné stratégie majú stále pred sebou to, ako vyzerajú, koľko majú rokov, aké majú záľuby, koľko majú detí, kde žijú a podobne. Všetky tieto detaily sú veľmi dôležité pre zvolenie správnej komunikácie a jazyka, na ktorý zákazník alebo záujemca o váš tovar reaguje. Veľké firmy preto využívajú rôzne druhy cielenia podľa svojich cieľových skupín a prispôsobujú im kreatívu a texty. 

 

Sledujú trendy, svoju konkurenciu a neboja sa experimentovať

 

Aj keď nemáte čas čítať si množstvo informácií o trendoch v online marketingu, určite ste pravidelný užívateľ internetu a tiež konzument reklamy ako každý iný. Neblokujte si reklamy, ale naopak sledujte, čo sa deje okolo obsahu stránok, ktoré čítate. Všímajte si formáty reklamy, ktoré používajú veľké firmy. Väčšinou je to smer, ktorým sa neskôr vyberú aj menšie spoločnosti, a teda aj vaša konkurencia.

 

Kombinujú viac typov reklám

 

Náklady do obrazovej reklamy stúpajú a textová reklama vo vyhľadávačoch je na ústupe. Ak sa nebudete báť ich skúsiť tiež napr. bannerovú reklamu, môžete predbehnúť svoju konkurenciu. Ďalším rastúcim trendom je videoreklama, jej dopyt vzrástol prirodzene po presune ľudí od televízie na internet, mnohí tiež sledujú TV práve cez počítač alebo miesto nej pozerajú YouTube. Ak máte pekné video, oslovte svoju cieľovku práve ním. Na Slovensku je počítačová populácia 3,5 milióna užívateľov, internet v mobile využíva 2,5 milióna ľudí. Zastihnite svojich budúcich zákazníkov na zariadeniach, ktoré sú im blízke, a skúste mobilnú reklamu.

 

Nechajú si poradiť (od nás alebo od agentúr)

 

Veľké firmy majú na spravovanie online reklamy agentúry so špecialistami s dlhoročnými skúsenosťami a často sa radia aj s našimi odborníkmi. Oni najlepšie vedia:

 

 • čo funguje vo vašom odvetví,

 • ako kampaň načasovať,

 • ako nastaviť ceny,

 • čo od výsledkov očakávať,

 • ako kampaň optimalizovať na základe štatistík.

 

Nejde im (len) o konverzie

 

Prax ukázala, že konverziou môže byť aj návšteva pobočky, rastúci počet objednávok cez telefón, zvýšený predaj v kamenných obchodoch, lepšie povedomie o produktoch, čo sa dá iba ťažko merať a už vôbec tieto konverzie nezmeriame v online dátach. Ak si predsa chcete byť istí, že zvýšený dopyt môžete pripísať práve online reklame, a vaši zákazníci sú ochotní vyplniť formulár s otázkou, odkiaľ sa o vás dozvedeli, za pokus to stojí.

 

Búrajú prekážky k cieľu

 

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko krokov musí urobiť váš zákazník, aby u vás na stránke nakúpil? Veľké firmy to riešia tiež a nie vždy sa to podarí na prvýkrát.

 

Návštevníka vášho webu z reklamy môže odradiť:

 

 • príliš dlhý objednávkový formulár s množstvom povinných položiek, ktoré nechce prezradiť,

 • veľa krokov k tomu, aby sa dostal k tlačidlu „kúpiť“, alebo nedostatočne veľké a výrazné tlačidlo, či zle umiestnenie košíka na stránke,

 • nedostatok rôznych možností platby,

 • privysoké poštovné,

 • neprehľadná stránka, na ktorej nevie nájsť, na čo ho nalákala reklama,

 • nedostatok alebo naopak priveľa informácií o produkte a podobne.

 

Tieto chyby bránia uspieť vašej online reklame. Nestačí priviesť návštevníka na web. Ak chcete, aby u vás nakúpil, treba mu cestu k cieľu čo najviac skrátiť a uľahčiť (napríklad, napísať dostatok informácií, ktoré by ho mohli zaujímať a nemusel ich hľadať). Spomeňte si, čo odrádza od online nakupovania na eshopoch vás a skúste to na svojej stránke vylepšiť.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Please reload