Ako si dnes klienti kupujú bannerovú reklamu na internete

May 7, 2018

Za posledné roky sa zásadne zmenil spôsob nákupu reklamy na internete. O vývoji, zmenách a budúcnosti v tejto oblasti sme sa rozprávali s riaditeľom Etargetu, Marcelom Vaššom.

 

 V oblasti internetovej reklamy sa pohybuješ od roku 2006. Ako prebiehal nákup reklamy v tých časoch?

 

V tom čase reklama na internete ešte nebola bežnou súčasťou reklamných kampaní. Inzerenti objavovali možnosti inzercie a webstránky sa učili predávať svoj reklamný priestor. Firmy sa len učili používať reklamu vo vyhľadávačoch a bannerová reklama sa nakupovala napriamo od webstránok.

 

Znamená to, že ak inzerent chcel inzerovať na viacerých stránkach, musel sa s každým dohodnúť samostatne?

 

Áno, vo väčšine prípadov áno. Preto vtedy bolo najväčšou výhodou veľa návštevníkov na jednej stránke, pretože pre inzerenta bolo ťažké dohodnúť uverejňovanie reklamy s desiatkami webstránok, čiže oslovil iba tých najväčších.

 

Ako teda mohol inzerent jednoducho nakúpiť reklamu na menších stránkach?

 

Etarget vybudoval sieť kontextovej reklamy, ktorú mohli zobrazovať aj menšie weby. Postupne začali vznikať reklamné zastupiteľstvá. Tie sa špecializovali na predaj reklamy na stránkach, ktoré im nepatrili, len ich obchodne zastupovali. Postupne prichádzal na trh aj Google, so svojou reklamnou sieťou AdSense. V tom istom čase začali väčšie weby skupovať menšie, pretože mali priamy kontakt na inzerentov a vedeli predajom reklamy na týchto weboch zarobiť viac, než ich pôvodní vlastníci.

 

Aké má inzerent možnosti dnes?

 

Tak, ako v každej oblasti, zákazník, v našom prípade inzerent, je pán na trhu. Preto technológia, ako aj obchodné prepojenia webstránok a reklamných systémov sa snažia inzerentom zjednodušovať život. Dnes si inzerent môže z jedného miesta spravovať reklamy na väčšine stránok sám. A vďaka technickým a obchodným prepojeniam si tak môže vybrať nástroj, ktorý mu najviac vyhovuje s tým, že stále má prístup k tej istej reklamnej ploche.

 

Ako funguje zobrazovanie reklamy na jednotlivých plochách rôznych reklamných systémov?

 

Predstavme si, že na konkrétnej stránke sú umiestnené dve reklamné plochy, jedna od Googlu a druhá od Etargetu. O tom, ktorá reklama sa v ktorej ploche zobrazí, sa rozhoduje v aukcii, kde sa porovnávajú ponuky z desiatok reklamných systémov. Čiže v reklamnej ploche Google sa môže zobrazovať reklama zadaná v reklamnom systéme Etarget alebo opačne.

 

Aké majú klienti možnosti, pokiaľ ide o nákup reklamy na najväčších stránkach?

 

Najväčšie stránky kombinujú možnosti nákupu reklamy cez reklamné systémy, podobne, ako je to v príklade, ktorý som spomínal, s možnosťou nákupu priamo od obchodníkov. Automatizovaný nákup dnes reprezentuje desiatky percent ich tržieb a tento podiel stále rastie.

 

Ako sa má teda inzerent rozhodnúť, ktorú cestu si ma zvoliť pre nákup reklamy?

 

Je výborné, keď si inzerent môže zvoliť z viacerých možností, pretože práve táto možnosť voľby núti poskytovateľov prinášať stále lepšie riešenia. Preto pred rozhodnutím by sa mal inzerent zoznámiť so všetkými možnosťami, a nie hneď siahnuť po prvej, ktorú ma poruke. Veľa spoločností sa špecializuje na konkrétne oblasti, napr. RTB house či Criteo sa špecializujú na e-commerce alebo AdRoll sa špecializuje na retargeting.

 

Na čo vsadil v tejto konkurencii Etarget?

 

My sme vsadili na znalosť lokálneho trhu, ktorú globálne spoločnosti nevedia zabezpečiť. Rovnako sme sa rozhodli zákazníkom veci zjednodušovať a pomáhať im v dosahovaní ich cieľov. Preto naše rozhranie je jednoduchšie a naši ľudia sú neustále pripravení poradiť, dokonca veľakrát aj nastaviť kampaň pre inzerenta. Inzerent je kedykoľvek vítaný aj v našej bratislavskej kancelárii. Nuž a naše služby dokážu byť často lacnejšie.

 

Ako vidíš ďalší vývoj do budúcna?

 

Súčasný stav predaja bannerovej reklamy sa ukázal ako úspešný pre všetkých. Inzerenti sú spokojní z dôvodu jednoduchosti a flexibility. Veľakrát dokážu nakupovať za lepšie ceny. Majitelia webstránok tiež postupne získavajú väčšie príjmy z automatizovanej reklamy. Preto si myslím, že tento istý model sa začne vo veľkom presadzovať nielen v ďalších formátoch internetovej reklamy (native, social, video, špeciálne bannerové formáty), ale postupne sa presadí v TV, outdoor, ako aj v rozhlase. Prvé takéto služby už reálne bežia, čaká sa len na to, kým sa hromadne presadia.

 

 

Marcel Vašš

 

Narodený v roku 1973. Vyštudoval na Ekonomickej univerzite špecializáciu obchod a marketing. Po absolvovaní vysokej školy bol aktívny v rôznych oblastiach, ako sú médiá, mechanizácia a telekomunikácie.  Svoju kariéru začal na obchodnom oddelení Rádia Ragtime, ktoré neskôr aj viedol. Pred nástupom do spoločnosti Etarget zastával pozíciu riaditeľa obchodu a marketingu v spoločnosti MBC, ktorá pôsobila v oblasti hlasových a dátových služieb.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Please reload