Aká bola Digital Rulezz 2018 – čo nás zaujalo a chceme si zapamätať

December 3, 2018

V utorok 27. novembra sa v bratislavskej Starej tržnici uskutočnil tretí ročník najväčšej konferencie o digitálnom marketingu Digital Rulezz. Sviatok všetkých digitálnych marketérov má zaujímavú históriu.

 

Predkovia konferencie prišli na scénu v roku 2011 a delili sa podľa zamerania na Mobile Rulezz a Internet Rulezz. O rok neskôr k nim pribudla OOH Rulezz, ktorá bola v roku 2014 nahradená Ideas Rulezz. Tá sa konala popri stáliciach Internet a Mobile Rulezz až do roku 2016, v ktorom sa zjednotili pod Digital Rulezz, aby o rok neskôr ostala už iba jediná konferencia tak, ako ju poznáme dnes.

 

Od začiatku boli na konferenciách domáci i zahraniční spíkri s témami, ktoré predbiehali svoju dobu, hlásali trendy zo zahraničia a veľkolepo zaznamenávali prudký vzostup digitálneho marketingu a jeho moci u nás.

 

Photo by: Dikobraz.sk

 

Cena, Marketeris a ročenka

 

Zásluhu na tom majú najmä organizátori Peter Šebo, Pavel Hapák a ich tím, ktorí už 8 rokov organizujú jedinečné podujatie pre marketérov plné inšpirácie ale aj nových kontaktov. Na afterparty tento rok prekvapili účastníkov konferencie slávnostným odhalením putovnej ceny, ktorá sa bude udeľovať digitálnym agentúram podobne, ako majú kreatívky svoj Zlatý klinec.

 

Na podporu konferencie tento rok vznikol unikátny web, akási marketingová nástenka Marketer!s, na ktorej nájdete všetko o dianí v digitálnom marketingu a vždy čerstvé informácie z kuchyne agentúr.

 

Ďalším vedľajším produktom konferencie je Ročenka Digital Agencies. Vychádza každý rok pod drobnohľadom odborného garanta konferencie Asociácie digitálnych marketingových agentúr (ADMA). Každý účastník konferencie si ju odniesol so sebou, ale k dispozícii je aj jej online verzia.

 

Začíname...

 

Na začiatku podujatia, ktoré moderoval samotný organizátor Peter Šebo, zaznelo, že medzi 670 účastníkmi je viac žien ako mužov, preto nás mrzelo, že sa žiadna žena neobjavila na hlavnom stagei. Napriek tomu, že sme sa tešili najmä na slovenských marketérov a ich prezentácie poobede, viac nás zaujali doobedňajšie bloky. Skladali sa najmä z príspevkov zahraničných hostí a každý z nich priniesol niečo nové a hodné zapamätania.

 

Photo by: Vladimír Škuta Photographer

 

Kto sa bojí, nech nie je marketér

 

Povzbudivé momenty mal vo svojej prezentácii rozbiehač svetoznámej hravej navigácie Waze Uri Levine, ktorý tvrdí, že cesta k úspechu sa nezaobíde bez množstva failov, lebo tie sú najlepšími učiteľmi. Ak tvoríte nový biznis alebo sa púšťate do projektu, ktorému nikto neverí, spomeňte si na veľké značky, tie tiež raz iba začínali.

 

Aj Netflix najprv vyzeral ako veľmi malý druhoradý projekt, iPhonu nedával Microsoft žiadnu šancu presadiť sa na trhu, o Kodaku jeho CEO radšej najprv ani nehovoril a Yahoo! odmietlo kúpiť Google za 2 milióny dolárov :)))

 

Vzhľadom na to, aká je odvaha a vášeň pre zmenu v každodennej práci marketéra dôležitá, bola táto prezentácia pre otvorenie konferencie ako stvorená a všetkých účastníkov hneď z rána prebrala viac ako káva, ktorú mnohí ani nestihli.

 

Obnova dôvery ako hlavný aktér zmeny

 

Keďže tento ročník konferencie si osvojil prívlastok The Gamechanger, nemohol chýbať predstaviteľ IAB Europe (Združenie pre internetovú reklamu), ktorá združuje, zastupuje a háji záujmy agentúr, inzerentov, publisherov a technologických firiem. Constantine Kamaras pomenoval, čo vedie k zmenám na trhu zo všetkých týchto pohľadov a strán.

 

U publisherov považuje za najväčšieho gamechangera platený obsah, ku ktorému sa hlási čoraz viac najmä masmediálnych stránok, a bude jedným z nositeľov kvalitatívnej revolúcie. Inzerenti sa budú viac dožadovať ochrany značky, lepšej viditeľnosti a spolu s agentúrami budú hľadať spôsob, ako reklamu robiť tak, aby ju ľudia neblokovali. Zároveň sa zamýšľa nad tým, či na to bude stačiť natívna reklama.

 

Svoju prezentáciu uzavrel tým, že predovšetkým sa musí obnoviť dôvera, keďže podľa neho:

  • inzerenti budú pracovať len s agentúrami, ktorým veria,

  • publisheri budú robiť len s technickými firmami, ktorým veria,

  • konzumenti reklamy budú interagovať so značkami, ktorým veria,

  • a čitatelia budú platiť len za také služby, ktorým veria.

 Photo by: Vladimír Škuta Photographer

 

Veštecká guľa Peťa Šeba

 

Na pódium ako spíker sa postavil aj organizátor a moderátor konferencie Peter Šebo z agentúry PS:Digital. Prezradil, aké možnosti čoskoro budeme mať a ktoré trendy privítame zo zahraničia.

 

Veľká zmena nastane v komunikácii, keď klasických operátorov na telefóne nahradí umelá inteligencia alebo špeciálne naprogramované chatboty schopné odpovedať na základné otázky.

 

Tento trend sa uplatní aj pri predaji, resp. marketingu, keď produkt, o ktorom sa bavíte s priateľmi na Messengeri sa bude dať vybrať, prezrieť zo všetkých strán, vyskúšať na sebe alebo v interiéri (!) a kúpiť priamo v správach bez prekliknutia do eshopu.

 

S týmto príkladom súvisí aj rozšírená resp. virtuálna realita, ďalší trendsetter, ktorej možnosti ste už využili aj vy, len si to možno vôbec neuvedomujete (Pokémon GO, face filtre v stories, na Snapchate a pod.). Vďaka nej si onedlho budeme skúšať prezerané produkty, aj keď sa ich nemôžeme fyzicky dotknúť.

 

Workshop IAB Slovakia o programatickom nákupe s našou aktívnou účasťou

 

Po dobrom obede sme sa presunuli na workshop, kde náš CEO Marcel Vašš predstavil jednoduchý spôsob nákupu reklamy na najväčších stránkach s využitím technológie programmatic. Naše riešenie je také pohodlné a dostupné, že nakupovať reklamu na kvalitných plochách môžu nielen agentúry ale aj inzerenti sami a bez zbytočnej administratívy a stretnutí.

 

V jednom bloku s nami sa predstavili aj dvaja publisheri a agentúra. Tí rovnako prezentovali, že už majú za sebou a sú pripravení na programatické kampane, po ktorých u nás stále prudko rastie dopyt.

 

Photo by: Dikobraz.sk

 

Nedôveryhodný Facebook, ktorý nepozná sám seba

 

Aj keď sa zdá, že Facebook si začína uvedomovať svoju spoločenskú zodpovednosť, zatiaľ sa to veľmi neprejavuje. Aspoň nie u nás, vyplýva z prezentácie novinára Filipa Struhárika z Denníka N, ktorý podrobne mapoval pokusy Facebooku, keď u nás testoval nešťastný Prieskumník.

 

Po veľkých prešľapoch a pre množiace sa fakenews sa zuckerbergovci rozhodli posudzovať dôveryhodnosť médií formou dotazníkov, zatiaľ však iba v USA.

 

Ďalšou dobrou správou je, že sa dá ľahko zistiť, kto platí politickú reklamu a podľa nových pravidiel bude možné v archíve vyhľadať informácie o rozpočte a veľkosti zasiahnutého publika (ale to tiež momentálne iba v niektorých krajinách).

 

Problém s pochybnosťami o transparentnosti niektorých stránok sa snaží Facebook hasiť tým, že po novom zverejňuje, kedy vznikli, ako sa v čase menil ich názov a akú reklamu si platia. Táto zmena sa už dotkla aj Slovenska :)

 

Napriek všetkým týmto opatreniam Facebook stále nebojuje proti pribúdajúcim fake účtom, ktoré môžu zásadne ovplyvňovať náladu v spoločnosti, dôležitú napríklad vo voľbách alebo pri spoločenských zmenách.

 

Digitálny marketing nie je len doménou mužov a agentúr z Bratislavy

 

Ako sme už spomínali vyššie, chýbali nám tam ženy. Takže by sme na budúci rok privítali nejaké spíkerky aj na hlavnom stagei.

 

Z agentúr, ktoré poslali svojich spíkrov, neboli žiadne regionálne, a podľa nás by určite mali čo povedať aj menšie, nové alebo „mimobratislavské“ agentúry. Možno by to prilákalo aj viac účastníkov z iných miest a rozšírilo povedomie o konferencii po Slovensku.

 

Boli ste na konferencii? Ktorí spíkri a posolstvá vám najviac utkveli v pamäti? Podeľte sa s nami o svoje dojmy do komentárov.

 

Prečítajte si aj ďalší článok z konferencie, z workshopu, ktorý sme nestihli, od ADMA.

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Please reload